Bulionówki. Kto powinien w nie zainwestować?

Bulionówki. Kto powinien w nie zainwestować? 

Zupa zupie nierówna! Dla każdej zupy dopasowany jest odpowiedni rodzaj naczynia. Bulionówki to jedne z naczyń, dostępnych na rynku. Wielu z nas trapi się, jakie potrawy powinno się w nich podawać. Bez obaw, rozwiejemy Twoje wszelkie wątpliwości! 

Bulionówki prezentują się niezwykle elegancko, dlatego najlepiej sprawdzą się na oficjalnych uroczystościach, rodzinnych imprezach czy wówczas, gdy chcemy wywrzeć na gościach szczególnie dobre wrażenie. Zazwyczaj wykonuje się je z ceramiki, szkła bądź porcelany. Szczególnie te ostatnie wpiszą się w ogólny wystrój i klimat gustownego przyjęcia. Naczynia te przypominają niewielkie miseczki z dwoma uszkami. 

Jakie zupy podawać w bulionówkach? 

  • Barszcz, 
  • Bulion, 
  • Specyficzne, czyste rodzaje chłodników. 

Bulionówki, jak wskazują powyższe propozycje, zostały stworzone do serwowania zup czystych. Gość może zarówno spożywać zupę za pomocą łyżki, jak i swobodnie złapać za dwa uszka i wypić ją z naczynia. 

Podając zupę czystą w bulionówce warto zadbać również o odpowiednie, apetyczne dodatki. Doskonale sprawdzą się chociażby paszteciki, z ciasta francuskiego, kruchego lub drożdżowego, a także diablotki. Samą bulionówkę najlepiej podać na talerzyku, a pod naczynie podłożyć serwetkę. W ten sposób uzyskasz schludny, wdzięczny efekt. Łyżkę umieść po prawej stronie nakrycia. Gotowe! Zupa podana w taki sposób niewątpliwie wypadnie wykwintnie, co podkreśli jej walory smakowe.

Sprawdź sam! Jesteśmy pewni, że od teraz bulionówka stanie się nieodłącznym elementem Twojej zastawy.