Kardamon – jak można wykorzystać go w kuchni?

Kardamon malabarski to roślina wieloletnia z rodziny imbirowatych. Rośnie w stanie dzikim oraz na plantacjach w Azji i Ameryce Środkowej. Nasiona kardamonu są cenioną przyprawą – Arabowie nie wyobrażają sobie kawy bez dodatku nasion kardamonu, a Hindusi sypią go do wielu dań obiadowych i deserów.

Kardamon – królowa przypraw
Królem przypraw jest pieprz. Ziarenka kardamonu są w klasyfikacji tuż za nim, więc są one królową przypraw. Kardamonowe strączki są stosunkowo drogie – cenowo plasują się tuż za szafranem i wanilią.
Rozgryzione ziarenka kardamonu pozwalają wyczuć mocny, korzenny posmak z nutą kamfory. Zapach nasion nie jest zbyt mocy – znacznie silniej pachnie kardamon świeżo zmielony dodany do gorących napojów czy potraw.
To przyprawa ceniona przez kucharzy, piekarzy, cukierników. Jest doskonałym dodatkiem do alkoholi. Podnosi walory smakowe kawy i herbaty. Ma także zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym.

Sprzedaż kardamonu
W sklepach zielarskich lub spożywczych kardamon spotyka się w postaci strąków, ziaren oraz zmielony. Najdroższy jest ten w strąkach – torebkach nasiennych; najtańszy – mielony.
Przyprawa zawiera wiele witamin, minerałów oraz błonnika. Dodana do codziennej diety korzystnie wpływa na pracę układu pokarmowego.

Jak wykorzystać kardamon w polskiej kuchni?
W kuchniach azjatyckich czy arabskich kardamon stosuje się samodzielnie lub jako składnik mieszanek: curry lub garam masala. W daniach typowo polskich czy europejskich może on pełnić funkcję wzmacniacza smaku i zapachu. Dodany do ciast czy ciasteczek doda im wyjątkowej nuty korzennej. Dobrze komponuje się z dynią i pomarańczami – warto dodawać go do potrwa z tymi składnikami. Dodawanie kardamonu do kawy lub herbaty to nie tylko przyjemny zapach tych napojów, ale także dostarczanie organizmowi porcji minerałów i witamin. Kardamon działa przeciwzapalnie, pobudzająco na trawienie. Szczypta kardamonu wzbogaci smak bigosu oraz gulaszu; pasuje także do dań rybnych.

Nasiona kardamonu poleca się amatorom domowych nalewek: smaczna i mocna wódka z kardamonem o nazwie akvavit produkowana jest w Norwegii od niemal 600 lat; wystarczy kilka ziaren kardamonu dodane do zwykłej wódki aby mieć namiastkę tego niezwykłego napitku.