Zmień nawyki na lepsze – zacznij od gotowania na parze

garnek-brokuly

Zmiana diety na zdrowszą może się wydawać skomplikowana, ale wystarczy zmieniać nawyki stopniowo, zaczynając od tych łatwiejszych zmian. Jedną z nich może być wprowadzenie większej ilości potraw gotowanych na parze. Takie gotowanie sprawia, że potrawy są lekkostrawne, mają mniej kalorii, a za to więcej wartości odżywczych. Wystarczy zaopatrzyć się w dobry garnek do gotowania na parze i na początek przygotowywać w ten sposób potrawy chociaż raz w tygodniu.

Czy gotowanie na parze jest trudne?

Częstą wymówką przed zmianą sposobu żywienia na nieco zdrowszy jest konieczność wykonywania skomplikowanych przepisów, lub spędzania długiego czasu w kuchni. Tak nie jest, jednak gdy gotujemy na parze. Takie potrawy często robią się prawie same. Wystarczy doprawić mięso i warzywa, włożyć je do garnka do gotowania parze zalanego wodą i poczekać aż będą gotowe. No prawie, warto od czasu do czasu sprawdzić, czy nie trzeba uzupełnić wody.

A dobrze przyprawione potrawy gotowane na parze ani trochę nie przypominają szpitalnego jedzenia, z którym są kojarzone. W szpitalach często chorzy muszą wystrzegać się przypraw i dlatego serwowane tam dania są często jałowe. W domy nikt nie każe nam rezygnować z przypraw, a na parze doskonale smakują zarówno warzywa, mięso, jak i ryby. Do tego podczas takiego gotowania łatwiej jest ograniczyć ilość spożywanej soli, która często trafia do organizmu w nadmiarze.

Jaki garnek do gotowania na parze wybrać?

zdrowe gotowanie na parze

Na rynku dostępne są zasadniczo dwa rodzaje garnków do gotowania na parze: tradycyjne i elektryczne. Te pierwsze są tanie, trwałe i łatwe w przechowywaniu, ale nie końca zwalniają nas z myślenia. Podczas gotowania trzeba doglądać czy woda się nie wygotowała oraz, czy moc kuchenki jest odpowiednio ustawiona.

Elektryczne garnki do gotowania na parze mają za to różne programy. Taki garnek po nastawieniu poinformuje nas, gdy posiłek będzie już gotowy. Co więcej, często takie garnki mają możliwość nastawienia ich przed wyjściem z domu, tak by ugotował posiłek na określoną godzinę, np. na powrót domowników z pracy.