Kabanosy to nie tylko pyszna przekąska!

przekąski

Chyba każdy z nas lubi pyszne i pachnące dymem kabanosy. Są nie tylko doskonałą przekąską, ale też świetnym dodatkiem do innych dań. Jak wykorzystać kabanosy w kuchni?

Co wiemy o kabanosach?

Kabanosy to pyszna przekąska, w formie cienkiej, suchej kiełbasy. Choć nazwa ich pochodzi od słowa „kaban”, oznaczającego wieprza tuczonego ziemniakami, to kabanosy produkowane są również z mięsa drobiowego, a nawet z ryb – choć te ostatnie są najmniej popularne. Forma, w jakiej występują kabanosy, czyni z nich wygodną przekąskę, którą możemy zabrać ze sobą do pracy, do szkoły lub na piknik. Bardzo często jest to jedyna postać mięsa, jaką tolerują dzieci.

Idealny dodatek do sałatek

Kabanosy są świetne nie tylko jako samodzielna przekąska, czy dodatek do pieczywa. Pokrojone w drobną kostkę, stanowią świetny dodatek do wielu różnych potraw – między innymi do sałatek. Świetnie komponują się ze świeżymi warzywami, takimi jak papryka pomidor i ogórek, a także kapusta pekińska. Kabanos idealnie smakuje również w sałatkach z makaronem i dodatkiem sosu czosnkowego.

Wartości odżywcze kabanosów

Kabanosy nie należą do przekąsek lekkostrawnych ani niskokalorycznych. W 100 gramach kabanosów potrafi się zmieścić nawet 500 kilokalorii. Kabanosy zawierają sporo tłuszczu, ale też mnóstwo białka potrzebnego do budowy mięśni. Zawartość tłuszczu różni się w zależności od producenta tej popularnej wędliny, dlatego dokonując wyboru warto zwrócić uwagę na skład surowcowy kabanosów. Możemy delektować się ich smakiem jednocześnie w miarę możliwości unikając spożywania zbyt dużej ilości tłuszczu. Tak zwane suche kabanosy, czyli te, które zawierają mniej tłuszczu, zwykle są nieco droższe od pozostałych. Jednak to właśnie one polecane są jako dodatek do potraw niewymagających obróbki termicznej – na przykład do sałatek.

Jak często jeść kabanosy?

Z uwagi na fakt, że kabanosy należą do przekąsek wysokokalorycznych, należy spożywać je z umiarem i traktować raczej jako dodatek, lub okazyjną przekąskę, niż jako samodzielne danie.