Macierzanka – czego o niej nie wiesz?

Choć dzięki swoim wyjątkowym, różowym kwiatom, macierzanka z powodzeniem może pełnić rolę rośliny ozdobnej, z pewnością warto pamiętać o jej wyjątkowych właściwościach zdrowotnych. Już w Starożytności zalecano rzymskim legionistom kąpiele w macierzance dla wzmocnienia męskości. Jakie są pozostałe właściwości tego zioła?

Pochodzenie macierzanki

Macierzanka jest niewielką rośliną dość szeroko rozpowszechnioną w Azji, Ameryce Północnej i w Europie. Występuje w niemal 300 gatunkach, a niektóre z nich wykazują właściwości pomocnicze przy leczeniu niektórych schorzeń. Choć sama macierzanka jako zioła nie jest może tak popularna, jak szałwia czy choćby rumianek, ale coraz częściej pojawia się w domowych apteczkach. 

Macierzanka i jej zastosowanie

Najbardziej znanym działaniem macierzanki jest wspomaganie pracy układu oddechowego.  Macierzankę jako zioła stosuje się szczególnie podczas suchego kaszlu. Działa wówczas na zasadzie środka wykrztuśnego, który wspaniale ułatwiają oddychanie i skutecznie osłaniają górne drogi oddechowe. 

Roślinę tę warto stosować także w przypadku wielu innych dolegliwości, w tym między innymi jako:

  • środek odkażający w stanach nieżytowych gardła, 
  • wspomagacz przy leczeniu zapalenia oskrzeli i krtani, 
  • środek na uporczywy katar.

Należy również pamiętać, że ta interesująca roślina skutecznie zapobiega rozwojowi bakterii gromadzących się w drogach oddechowych, dlatego można ją stosować profilaktycznie.

Szczególną uwagę na ziele macierzanki powinni zwrócić nałogowi palacze. Substancje czynne zawarte w tej roślinie wspomagają usuwanie złogów i pyłów osadzających się w drogach oddechowych podczas palenia.