Czysta woda w kranie to coś, co chciałby mieć chyba każdy. Niestety w dzisiejszych czasach zdarza się to coraz rzadziej. Są na szczęście sposoby, dzięki którym można to osiągnąć. Jednym z nich jest domowy uzdatniacz do wody. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.
Jak uzdatnić wodę do picia?
Wodę przeznaczoną do picia oczyszczać można na kilka sposobów. Najprostszy możliwy uzdatniacz wody to popularny dzbanek z filtrem mechanicznym, który wyłapuje nawet dość drobne zanieczyszczenia i cechuje się dużą skutecznością. Takie rozwiązanie nie jest jednak specjalnie wydajne. Znacznie lepiej sprawdzają się filtry montowane na kranach, które działać mogą na różnej zasadzie i oczyszczają wodę na bieżąco. Dlaczego warto zainwestować w filtr wody pitnej? Z kilku powodów. Przede wszystkim ze względu na to, że mimo że woda z wodociągów jest zasadniczo czysta i bezpieczna, to stan rur, którymi dociera do domów, często pozostawia wiele do życzenia. Niekorzystna jest również wysoka zawartość chloru. Odpowiednio dobrany filtr może pozwolić się go pozbyć, dzięki czemu woda jest nie tylko czysta, ale również smaczna.
Czysta woda w całym domu
Czysta, wolna od zanieczyszczeń woda potrzebna jest w całym domu, a nie tylko w kuchni. Najlepiej więc od razu zainwestować w uzdatniacz wody, który montuje się na rurze. Uzdatniacze takie cechują się dużą skutecznością, dzięki czemu czysta woda dostępna będzie również w łazience, trafi do pralki, zmywarki, czy innych urządzeń. W przypadku wody nieprzeznaczonej do picia bardzo ważna jest jej twardość. Woda twarda sprawia, że w domowych urządzeniach odkłada się sporo kamienia, który z kolei przekłada się na ich znaczne szybkie zużycie. W takiej wodzie też znacznie trudniej rozpuszczają się detergenty, przez co używane w domu urządzenia myjące i piorące pracują mniej efektywnie. Na szczęście dzisiaj dostępne są uzdatniacze wody, które mają również funkcję jej zmiękczania.
Uzdatnianie wody przy własnym ujęciu
W dzisiejszych czasach woda wodociągowa obecna jest już prawie wszędzie, jednak mimo wszystko sporo jest gospodarstw, które nie mają do niej dostępu. W takich miejscach buduje się własne ujęcia. Problemem jest jednak czystość wody pobieranej z gruntu. Zazwyczaj pompuje się ją z dużych głębokości, co sprawia, że poziom zanieczyszczeń nie jest wysoki. Jednak mogą być obecne zanieczyszczenia mineralne, sprawiające, że woda nie nadaje się do picia. Najczęściej są to mangan i żelazo. W regionach rolniczych częstym problem jest zanieczyszczenie wody związkami organicznymi i azotanami. Na szczęście wybór odpowiedniego uzdatniacza wody może łatwo rozwiązać ten problem.