Nietypowe właściwości yerba mate

Yerba mate znana jest głównie ze swojego pozytywnego wpływu na działanie mózgu, jednakże nie tylko osoby mające problemy z koncentracją mogą na niej skorzystać. Zaleca się ją również tym, którzy chcą się odmłodzić, poprawić swoją odporność albo ułatwić sobie odchudzanie. Jakie są zatem mniej powszechne właściwości yerby?

Działanie odchudzające

Oczywiście to nie jest tak, że suplementacja odwali za człowieka całą ciężką robotę, jednakże potraktowana jako uzupełnienie dobrej diety i ćwiczeń fizycznych może doprowadzić do tego, że kilogramy będą spadać szybciej. Yerba poprawi perystaltykę jelit głównie poprzez zwiększenie produkcji żółci. Z uwagi na ten fakt bywa też wykorzystywana do zwalczania łagodnych dolegliwości gastrycznych, czyli głównie problemów żołądkowych, mogących się pojawić np. po sutym posiłku obfitującym w tłuszcz.

Działanie pobudzające

To właśnie ono zapewniło yerbie wysoką sławę. Odkryto, że może ona pobudzać nawet silniej niżeli kawa, a istotne jest również to, że pobudza ona w sposób powolny i liniowy, dzięki czemu zapobiega nagłym spadkom energetycznym, które są charakterystyczne właśnie dla przyjmowania kofeiny. Co prawda w yerba mate z Planteon też pojawia się kofeina, jednakże występuje ona w duecie z teobrominą, dzięki czemu jej działanie jest wciąż skuteczne, a zarazem delikatniejsze.

Działanie odmładzające

Różne substancje zawarte w yerbie, a przede wszystkim witaminy A i C będące mocnymi antyoksydantami zwalczającymi wolne rodniki, mogą pozytywnie wpływać na urodę, dbając o ogólny stan skóry. Poprawiają jej elastyczność, wyrównują jej strukturę i zapewniają jej świetną gładkość. To z kolei sprawia, że yerba przyjmowana regularnie w odpowiednio dużych ilościach jest nawet w stanie częściowo zawalczyć ze zmarszczkami. Oczywiście nigdy nie usunie ich w stu procentach, ale na pewno wspomoże pielęgnację i spowolni proces starzenia się skóry.

Podsumowanie

Yerba na pewno jest herbatą zdrową, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu zacząć ją pić. Mała czarna to nie wszystko. Istnieje wiele znacznie lepszych i zdrowszych naparów od kawy.