Środki konserwujące stosowane w produkcji żywności

Dziś niezwykle ciężko jest znaleźć produkty, które byłyby całkowicie pozbawione dodatków w postaci konserwantów (te naturalne są jednak zdecydowanie lepsze i mniej szkodliwe od tych chemicznych). Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest sól peklowa https://planteon.pl/przyprawy-swiata/sol/sol-peklowa-z-ziolami – idealna do różnego rodzaju mięs produkowanych domowym sposobem.

Sól peklowa w konserwacji mięsa

Sól peklowa (teraz rzadko spotyka się ją z dodatkiem saletry) do jeden z niezbędnych składników, jakie należy zastosować w czasie produkcji mięs i kiełbas surowych. Dzięki obecności tego rodzaju soli mięso nie tylko zwiększa swoje walory smakowe (mięso staje się bardziej słone), ale również i trwałość. Peklowanie sprawia, że mięso zyskuje różowy bądź ciemno różowy kolor, zwiększa się także znacząco jego aromat. Należy jednak pamiętać, że pomimo poddania mięsa peklowaniu termin jego spożycia w dalszym ciągu jest ograniczony.

Metody peklowania

Peklowanie to proces, w którym na mięso oddziałuje solanka bądź specjalna mieszanka peklująca mięso. Jest to jedna z najstarszych i najczęściej wykorzystywanych metod konserwacji mięsa.
Wyróżnić można 3 metody peklowania:
– peklowanie suche, w przypadku którego mięso wymieszane zostanie (a właściwie powinno być starannie natarte) suchą mieszanką peklującą;
– peklowanie mokre polega na zastosowaniu mokrej mieszanki peklującej nazywanej po prostu solanką;
– peklowanie zalewowe polega na ułożeniu mięsa w naczyniach, a następnie zalaniu ich solanką.