Zastawa porcelanowa

deserowy talerzyk

Porcelana to tworzywo, które ze względu na swoje wyjątkowe walory estetyczne oraz walory użytkowe zachwyca ludzi od setek lat. Również współcześnie wysokiej jakości zastawa porcelanowa to symbol luksusu. Warto jednak zwrócić uwagę, że aktualni porcelana nie jest wykorzystywana jedynie do produkcji zastawy stołowej. W niektórych przypadkach może ona również występować w innych formach. Między innymi w postaci różnorodnych wyrobów artystycznych i gospodarczych. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Porcelana porcelanie nie nierówna

Chociaż większość osób zdaję sobie z tego sprawę, to warto podkreślić, że porcelana może posiadać bardzo różną jakość. W praktyce tłumaczy to ogromną rozbieżności cen zastaw porcelanowych oferowanych przez współczesnych producentów. Pomimo swojej różnorodności aktualnie wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje porcelany. Jest to porcelana twarda, którą wykorzystuje między innymi zastawa Lubiana. Tego rodzaju surowic oznacza się wyjątkowo dużą ilością kaolinu, kwarcu oraz skalenia, dzięki czemu materiał nabiera doskonałych walorów estetycznych oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Drugim rodzajem porcelany jest tzw. porcelana miękka, która odznacza się znacznie mniejszą wytrzymałością mechaniczną oraz niższymi walorami estetycznymi. Bezpośrednio związane jest to z mniejszą ilością kwarcu i kaolinu w składzie. Tego rodzaju porcelana najczęściej wykorzystywana jest przy produkcji różnorodnych wyrobów artystycznych i gospodarczych.

Cechy wysokiej jakości porcelany

Współcześnie producenci zaoferować mogą różnego rodzaju zastawy, które prezentowane są jako produkty wykonane z najwyższej jakości porcelany. Niestety w wielu wypadkach ma to niewiele wspólnego z rzeczywistością. Przede wszystkim wysokiej jakości porcelana to taka, która jest lekka i cienka.

Przykładem jest porcelana Lubiana. Ponadto warto zwrócić uwagę, czy porcelana oznacza się czystym białym kolorem. Materiał powinien również dobrze przepuszczać światło. Jeżeli oferowana przez producenta zastawa nie spełnia wyżej określonych wymogów, oznacza to, że ma się do czynienia ze surowcem niskiej jakości.