Palnik turystyczny – niezbędne wyposażenie wytrawnego podróżnika

palnik turystyczny MSR

Palnik turystyczny – warto rozważyć jego zakup, jeśli Twoją pasją są podróże, w czasie których rzadko stołujesz się w restauracjach czy barach. Jest on przydatnym wyposażeniem wielodniowej wyprawy, znacznie ułatwiającym i uprzyjemniającym podróżowanie. Przed zakupem dobrze więc zastanowić się, jaki typ i rodzaj tego urządzenia wybrać.

Paliwo do palników turystycznych

Najpopularniejszym typem tego urządzenia jest palnik gazowy turystyczny na kartusze – to niewielka konstrukcja z wymienną butlą gazową. Daje on duży, silny płomień, przy pomocy którego przyrządzić można nawet większy posiłek.

Tam, gdzie trudno o wymianę butli – np. w miejscach odludnych sprawdzić może się palnik na benzynę lub ropę. Jeśli nie mamy możliwości transportowania kilku butli, uzupełnianie paliwa płynnego będzie dla nas o wiele lepszym rozwiązaniem. Dzięki jego odporności na ujemne temperatury bardzo dobrze sprawdzi się on zimą, lub na dużych wysokościach.  

Popularność odzyskuje ostatnio również palnik na alkohol, zasilany nieoczyszczanym spirytusem bądź naftą. Jego podstawową zaletą są niewielkie rozmiary. Warto zabrać go ze sobą, jeśli zależy nam małej objętości zabieranego ze sobą bagażu. 

palnik turystyczny

Czym kierować się, kupując palnik turystyczny?

Zdecydowanie najważniejszym parametrem jest waga urządzenia. Jeśli wybieramy się w podróż samochodem, możemy pozwolić sobie na solidniejszy model, pozwalający przygotować większy posiłek. Jeśli jednak wybieramy się np. pieszo w góry, nie dopuśćmy do tego, alby palnik stał się dla nas obciążającym balastem.  Oczywiście nie bez znaczenia jest też rodzaj paliwa – dostosujmy je do długości i rodzaju naszej podróży. Pamiętajmy, że musi być ono łatwo dostępne tam gdzie się wybieramy, a jego objętość nie może stanowić połowy naszego ekwipunku podróżnego. Zwracajmy też uwagę na skład, rozmiar i wagę całego zestawu. Nawet palnik kompaktowy nie przyrządzi, ani nie podgrzeje nam posiłku, jeśli nie będziemy mieli odpowiedniego naczynia. Dostosujmy jego rodzaj do typu i parametrów palnika. Zwróćmy uwagę też na łatwość czyszczenia – w warunkach turystycznych może się ona okazać sprawą kluczową. Na koniec dwa gadżety dodatkowe, o których nie każdy pamięta – warto zakupić go z pokrowcem, chroniącym go przed zabrudzeniem i uszkodzeniem oraz z osłoną przeciwwiatrową – zadba ona o bezpieczeństwo palnika i skróci czas przygotowywania posiłku na palniku turystycznym (https://www.polarsport.pl/sprzet-turystyczny/camping/palniki-i-lampy.html).